Náš blog

Podcasty, ktoré sa oplatí počuť

Posted by Adela Zábražná

V duchu môjho posledného postu na IG som včera dala dokopy pár podcastov, ktoré mi zostali v mysli a vždy sa k nim rada vraciam. Ich témy sú nadčasové, plné nádeje, inšpirácie a úprimnej radosti a zanietenosti tvorcov aj hostí. Vďaka týmto podcastom budete mať na chvíľu opäť pocit, že svet je krásne miesto. Je ich tam okolo 30, nech nemáte totálnu rozhodovaciu paralýzu a sú tam podcasty trojhodinové aj trojminútové, vo formáte rozhovorov aj dokumentárne. Tu je aj komentár, nech viete ľahšie identifikovať, čo z toho je presne pre vás.

Už nás asi musíte mať plné zuby s tou Esther Perel a Brene Brown, ale bez nich by sme to proste neboli my. Čiže v zozname nájdete aj moje (naše) obľúbené podcasty s nimi a od nich.

Dare to Lead je podcast Brené Brown, ktorý je skôr zameraný na líderstvo, Unlocking Us je osobnejší a láskavý. Vybrala som pre vás diel s Glennon Doyle, ženou, ktorej cesta k vydaniu bestselleru Untamed (vyšiel v slovenčine pod názvom Nespútaná) viedla cez budíček o štvrtej ráno a písanie v skrini. Vďaka jej rozprávaniu som si opäť pripomenula, že ak niečo naozaj chcete, bez obetovania vlastného komfortu to nejde.

https://open.spotify.com/episode/2sLdvaVcR87BxwgujXymO6?si=25fea71e324941ef

Esther Perel má podcasty dva, prvý je Where Should We Begin?, čo je priamo zdieľanie príbehov z terapií. Druhý podcast je How is Work, z názvu je jasné, že je skôr o pracovnom prostredí. Do tohto výberu som zvolila diel z podcastu Where Should We Begin?, v ktorom mladý pár rieši hranice ich vzťahu, nutnosť balancovania sebaobety a sebarealizácie a svoje vlastné nevyliečené zranenia z detstva.

Huberman Lab. Neurovedec zo Stanfordu Andrew Huberman je moja totálna „crush“. Berie si na mušku naoko nesúvisiace témy ako strava, láska, hra, depresia, spánok, sociálne vzťahy, zvyky a ich udržanie a prepája ich s naším mozgom. Absolútne najaktuálnejšie výskumy v oblastiach vedy, ktoré boli ešte nedávno považované za okrajové či nedôležité, no dnes sú v popredí, odborné interpretácie a praktické rady, ako ich zakomponovať do rutiny. Baví ma na ňom, že vo väčšine oblastí ponúka odporúčania na prírodné látky a doplnky stravy, ktoré podľa výskumov vedia konkurovať liečivám na konkrétne problémy. Jeho podcasty sú fakt náročné na pozornosť, ale stoja za to. Rovnako ako jeho blog a IG.

Chválu na Tima Ferrissa ste už odo mňa počuli stokrát, sem som vybrala najnovšiu epizódu s Neilom Gaimanom. Jeho hlas je podmanivý, milujem jeho prejav, ľahkosť, s akou vie rozprávať o písaní. Ak neviete, kto to je, tak napísal Hviezdny prach, jeden z (pre mňa) najkrajších romantických rozprávkových príbehov. Okrem Neila nájdete vo výbere ešte ďalšie podcasty napríklad so zakladateľkou BrainPickings.org Mariou Popova alebo so spisovateľkou Margaret Atwood, autorkou Príbehu Služobnice a ďalších desiatok románov.

Adam Grant a jeho Work Life je cca. hodinka venovaná téme, preskúmaná psychológom a autorom skvelých kníh Adamom Grantom. V niektorých dieloch má hostí, no ja mám najradšej diely, kde sa venuje konkrétnej téme, uvádza príklady, je to také reportážne a znie to viac ako audio dokument než ako klasický podcast. Do tohto výberu som zvolila jeho rozhovor so spisovateľom Malcolmom Gladwellom, ktorý je vtipný, láskavý a inšpiratívny zároveň.

How to Build a Happy Life od psychológa Arthura Brooksa, autora mojich obľúbených stĺpčekov v The Atlantic. Venuje sa šťastiu. Je to taká mini séria, cca. 10 dielov v dĺžke pod hodinu o tom, ako žiť spokojnejší a vyrovnanejší život. Tento diel je venovaný hľadaniu toho, čo nám robí radosť. Okrem tohto podcastu je vo výbere ešte Brooksov starší podcast, tiež z dieľne The Atlantic. Opäť venovaný šťastiu, s príznačným názvom The Art of Happiness.

Oprah pozná každý. Super Soul Conversations je jej séria podcastov, v ktorých sa dá natrafiť na menej zaujímavé diely, ale aj na absolútne bomby ako tento diel s Michelle Obama. Wow. Michelle Obama má aj vlastný podcast, jeden diel o manželstve a tajomstve stabilných a naplňujúcich vzťahov som hodila aj do výberu.

Checking In with Susan David je podcast skvelej psychologičky Susan David pod taktovkou TED venovaný mentálnemu zdraviu v pohnutých časoch. Pôvodne bol inšpirovaný covid pandémiou, ale asi bude mať zmysel aj v najbližších dňoch, týždňoch, mesiacoch. Táto 12-minútová epizóda o zvládaní strachu a úzkosti v časoch neistoty je ako kyslíková maska po dvoch minútach na dne bazéna. Fakt sa hodí.

How I Built This s Guyom Razom. Tento podcast je pre mňa bezodná studnica inšpirácie. Hĺbkové rozhovory so zakladateľmi úspešných firiem o ich ceste. Každý diel je plný desiatok križovatiek, prešľapov, prúserov, chýb, malých úspechov, ktoré ich postupne viedli tam, kde sú dnes. Tu som vybrala diel s CEO Canvy. Za vypočutie stojí aj novší diel so zakladateľmi čitateľskej platformy Goodreads. 

https://open.spotify.com/episode/7FBbncesG3rMSPinOPVZX5?si=eae8056cf47843a2

Small Things Often od Gottman Institute. Tento podcast má 3-5 minút. Sú to kratučké tipy a triky pre konkrétne situácie, vďaka ktorým vieme zlepšiť naše vzťahy. Ako lepšie komunikovať počas konfliktu, ako sa naladiť na intímne chvíle, ako nestratiť vášeň v rodičovstve, ako vyjadrovať vďačnosť. To všetko v malých párminútových sústach.

Design Matters with Debbie Millman. Podcast Debbie Millman je jeden z najstarších úspešných podcastov, beží už asi 15 rokov. Rozhovory o kreatívnom procese so spisovateľmi, básnikmi, fotografmi, dizajnérmi, ale mala aj ľudí ako napr. Seth Godin. Tu som vybrala môj all-time fav s Priyou Parker o tom, ako dávať zmysel našim stretnutiam. Dozviete sa napríklad, prečo je prístup „musíme ich pozvať, veď aj oni nás pozvali“ škodlivý pre všetkých a ako sa mu vyhnúť a komunikovať ho. Jej kniha The Art of Gathering je skvost.

Playlist je uložený na mojom Spotify, nechám ho verejný a na našom IG nájdete aj stories s preklikmi, nech sa k zoznamu viete dostať hocikedy.

Related Post

Leave A Comment