Podcast

Diel šiesty: S Dadou Zvalo o udržateľnosti

Posted by Adela Zábražná

V ďalšom dieli sme vyspovedali Dadu Zvalovú z bezobalového obchodu a pekárne U Dobrožrúta. Dada je nielen naším vzorom v udržateľnom prístupe k životu, je aj našou studnicou informácií v téme štvrtého trimestra, ktorý bude témou ďalšieho dielu, tiež s Dadou.

Je dieťa ekologická katastrofa? Áno, ale robíme ju z nich my sami – rodičia.

Dada Zvalo

Je dieťa ekologická katastrofa? To bola jedna z našich prvých otázok. Vraj áno, ale do veľkej miery ju z dieťaťa robíme sami my, rodičia. Plienky, jednorazové utierky, tony oblečenia a hračiek. To všetko sú veci dennej spotreby, ktoré vytvárajú najväčšiu záťaž na životné prostredie. A pritom vraj stačí tak málo. Zamyslieť sa nad voľbami, ktoré robíme.

Ak neviete, kde začať, najľahšie je hľadať inšpiráciu na sociálnych sieťach. Dada však varuje pred prehnanými ambíciami. Tie nás vedia odradiť od všetkého, o to viac od zmeny životného štýlu. Stačí začať malými krokmi a inšpirovať sa ľuďmi, ktorí už majú deti. Začať hneď s nastavením mysle, že buď bezplienkovanie alebo nič je často koreň neúspechu. 

Inšpirujte sa ľuďmi, ktorí majú deti a dávajte si realistické ciele.

Dada Zvalo

Z nášho dua (Daška a Adel) je bezplienkáč len jedno dieťa, Daškin Vincent. A obe s Dadou sa zhodli na tom, že bezplienková metóda neznamená obmedziť svoj život na cikací cyklus dieťaťa. Ak treba, jednorazovka a látkové plienky sú po ruke a používajú ich aj ony.

Ako sa hovorí, zvyk je železná košeľa. A tak sa menej zelená z nášho dua, Adel, spýtala, ako sa dajú naše návyky meniť. Dostalo sa jej múdrej a úprimnej odpovede. Návyky sa dajú meniť ľahko, ak chceme. No nezmeníme ich, ak to naozaj nechceme a hľadáme dôvody, prečo sa to nedá. Prvý krok k zmene je teda chcieť.

Ak hľadáte praktické tipy, ako byť o trochu ohľaduplnejší k planéte tak, aby ste to zvládli s čo najmenšou ujmou v životnom štýle, určite nevynechajte tento diel s Dadou. My sme sa inšpirovali hneď 🙂 Vaša Daška & Adela

Related Post

Leave A Comment